stačí Au Pair 200 dolarů na týden?
října 28, 2017Před nedávnem jsem dostala otázku, zda-li Au Pairkám stačí 200 dolarů na týden (4700 KČ) a ráda bych o tom něco napsala.
Na začátek bych asi měla napsat, o čem dnešní článek bude.
Bude o :
- proč Au Pairs dostávají pouze 200 dolarů
- je možné si vydělat více?
- co si Au pairs platí a co ne
- jak si našetřit
- ceny v USA
- stačí nám tato výplata?
Proč Au Pairs dostávají pouze 200 dolarů
Pokud chce být někdo Au Pair v Americe, jediná možnost jak se jí stát je jet přes agenturu. Pracovní víza se dostávají docela těžko a sehnat tady práci taky. Takže Au Pair je nejlepší možnost, jak se dostat do Ameriky, vydělávat, studovat a cestovat. Samozřejmě ten, kdo tady studuje je šťastný člověk.
Agentura vám schramstne kupu peněz a 9000 dolarů od vaší host family za zprostředkování (agentura nedělá skoro vůbec nic. je to na vás a vaší rodině) a pak vám ještě rodina zaplatí letenku, a platí vám za hlídání.
Díky tomu, že jste Au Pair, staráte se o děti své host rodiny. Žijete s ní, jíte u ní, koupete se u ní, perete si atd atd. A proto je výplata tak nízká. Tedy 200 dolarů na týden (800 na měsíc)
Když si to tak vezmu, tak je to vlastně spravedlivé. Vy máte 200 dolarů jen pro sebe a už se nemusíte starat o nájem, jídlo a ve většině ani o auto. Je jen na vás jak s vašimi penězi nadělíte. V Americe je 200 dolarů nic, ale když si to přepočítáte do českých korun je to skoro 19 000 KČ měsíčně. A to jde ne?
Abych to tedy uvedla na správnou míru, měly bychom dostávat 195,75 dolarů, ale skoro každá rodina zaokrouhluje. A co se týče peněz, podle mě je to docela dobrý.
ALE...
Co mě tedy zaráží, že jen chůva tu má minimálně 20 dolarů na hodinu a tak okolo 800 dolarů NA TÝDEN. To je úplně bláznivý.. ale zase, musí si platit ubytování a jídlo. A byt v Bostonu a jeho okolí je minimálně 1800 dolarů, takže možná můžeme být rády za to, že ty Au Pairs jsme!
je možné si vydělávat více?
upřímně? Ano. Je to legální? NE
Au Pairs jsou tu na studijní víza (J-1) a vzhledem k tomu, že jedou přes agenturu nesmějí si tu vydělávat jinak, než u své rodiny. Nevím proč, asi aby agentury náhodou neprodělávaly, přitom okrádají nás o dost velké peníze.
Ale co se týče vydělávání si u rodiny je možné mít více peněz.
Správně bychom neměli pracovat více než 45 hodin týdně, ale kdo zjistí, že pracujeme více a kdo zjistí, že dostáváme za to více peněz? NIKDO
Já občas vypomáhám rodině jako chůva. Tedy jsem stále Au Pair, ale po své pracovní době se přehoupnu na chůvu. Když třeba moji host rodiče jdou na rande, nebo musí déle pracovat, nebo mají nějaký mejdan od práce. Na pár hodin jim vypomůžu. Vás to nezabije a ještě si vyděláte pár dolarů navíc. A.... dělá to strašně moc Au Pairs
Co se týče vydělávat si někde na veřejnosti? je to o hubu. Jedna Au Pair dělala po večerech na baru a omylem potkala svoji koordinátorku, která ji poslala zpět do své země. Můžete to zkusit, ale nevím kdo vás zaměstná a také už se do Ameriky nemusíte nikdy podívat.
Co si Au Pairs platí a co ne
Ve smlouvě u agentury je, že Au Pair si neplatí základní ingredience do jídla (vejce, mléko, brambory, rýže, ovoce, zelenina), ale snad každá rodina tohle neřeší.
Abych to řekla jednoduše, Au Pairs si neplatí za
- žití
- jídlo
- školu
- ve většině auto
- praní
- pití
- prostě základní věci k živobytí.
- pokud rodina někam jede a chce vás sebou, tak neplatíte ani za letenku a ubytování
za co si ale platí je:
- šminky
- cestování
- alkohol
- hobby
- oblečení
- prostě za co chce
- benzín, pokud cestujete sami mimo pracovní dobu
Takže to, jak si nadělíte s vašimi penězi je pouze a jen na vás. Vy máte ten základ k tomu, abyste přežili. A jak to uděláte s 200 dolary? buď je týdně utratíte, nebo ušetříte. (v mém případě utratíte)
jak si našetřit
Problém všech Au Pairs po celém světě je našetřit. To jsou kafíčka sem, kafíčka tam. Jdete na párty a tam si koupíte pár drinků a 50 dolarů je v čudu jen mrkneme. to jsou Nákupy, jídlo, letenka a peníze jsou fuč. Víme moc dobře, jak peníze utratit. Ale jak je ušetřit?
Mám pár rad.
1)Každý týden si peníze odkládat. Pro mě nejúčinnější věc je každý týden si z účtu vybrat hotovost (50-100) dolarů a dát si je do "kasičky". Na účtě stále nějaké peníze mít budu a v kasičce mi penízky budou přibývat. Nejlepší je si určit, na co ty peníze potřebujeme.
2) udělat si finanční plán. Druhá věc, která na mě zabírá je udělat si plán. Na co peníze potřebuji, kdy a kolik to stojí. A podle toho si peníze odkládat. Je to účinné a neutratím peníze za blbosti.
3) nechodit do obchodů, když nic nepotřebuji. kdykoliv nemám co dělat, chodím do obchodů "jen na mrkačku". Nikdy z obchodu nevyjdu s prázdnou. Pokud chcete ušetřit nechoďte na místa, kde se ty peníze nejlehčeji utratí. Choďte na veřejná místa, kde nemáte nutkání zajít někam na kafe atak. Kafe si můžete uvařit doma!
Ceny v USA
ceny v USA je tady těžké porovnat, protože každý stát se peněžně pohybuje jinak. Nejdražší státy snad úplně ve všem jsou New York, Massachusetts a California. (státy o kterých vím)
Já teď asi budu povídat spíše o Massachusetts, jelikož tu žiji.
Massachusetts je docela drahý stát. Když si to tak vezmu, lépe se s 200 dolary vyžije ve státech, které jsou levnější. Za všechno se tu dávají taxy. Za to, že jdete do restaurace dáváte minimálně 10% taxu, za benzín dáváte taxu, když jdete do obchodu nakoupit jídlo dáváte menší taxu, za všechno platíte. Muzea jsou tu hodně drahé, jídlo tak nějak taky, ale při porovnání výplaty a cen v obchodech je to přibližně stejné, jako v Česku. Až na ty muzea a taxy a kina. Tady za kino dáte 13 dolarů (přes 250 korun)
Massachusetts je docela drahý stát. Když si to tak vezmu, lépe se s 200 dolary vyžije ve státech, které jsou levnější. Za všechno se tu dávají taxy. Za to, že jdete do restaurace dáváte minimálně 10% taxu, za benzín dáváte taxu, když jdete do obchodu nakoupit jídlo dáváte menší taxu, za všechno platíte. Muzea jsou tu hodně drahé, jídlo tak nějak taky, ale při porovnání výplaty a cen v obchodech je to přibližně stejné, jako v Česku. Až na ty muzea a taxy a kina. Tady za kino dáte 13 dolarů (přes 250 korun)
Co se týče srovnání cen. Abych pravdu řekla ono úplně nejde ceny srovnávat, protože lidé tady mají úplně jinou výplatu a proto taky i ceny. (ceny jsou tu vyšší). Co tedy je levnější snad všude, tak je benzín. Benzín vás tu vyjde o minimálně 20% levněji, než v ČR. Já tu za 14 galonů platím 30 dolarů. V Česku bych platila min. přes 1000 korun.
Výplaty v USA tu jsou vyšší a lidé si myslí, bůh ví, jak se tu lidé nemají a ten život je tu opravdu lehký. Není. ubytování tu stojí většinou 1800 a více na měsíc. Jídlo vás týdně vyjde min. na 150 dolarů (podle toho kde jíte a co kupujete). Musíte si šetřit na důchod, protože tady důchody nejsou. Nemocnice a ošetření je tu drahé. Za noc v nemocnici je to 1000 dolarů a jen prohlídka stojí nějakou částku. Já jsem chtěla jít k doktorovi na kožní, jelikož jsem měla problémy s pletí a kůží. Za prohlídku u doktora po mě chtěli 300 dolarů a ošetření 500 dolarů. To je letenka 3x zpáteční letenka do většiny států. Nedala jsem to a k doktorovi nešla. Samo se to vyřešilo. (buďte rádi za české ambulance, kde dáte 90 korun poplatek a většinu léků vám hradí pojišťovna)
Většina baráků stojí přes 500 000 dolarů a lidé si berou půjčky na XXX let. Jo mají se tu dobře a dá se tu vyžít, ale pro milovníky Ameriky a představy, jak je tu lehké žít... tady to máte.
Stačí nám výplata 200 dolarů?
Když víme, jak s penězi naložit a našetřit si je, výplata nám bohatě stačí. Kdybych byla shopaholička, tak asi ne. Ale jsem v Americe 10 měsíců a s penězi jsem až na 2 záležitosti neměla problém.
Peníze stačí, máme co jíst, kde spát a cestovat se s 200 dolary na týden taky dá. Nemůžeme si dovolit úplně všechno, ale hodně se s tím dá udělat.
Řekla bych, že ta opravdu hlavní, nejhlavnější věc je, myslet na to, co chceme dělat a neutratit všechny peníze co máme. Pak se dá dělat úplně všechno.
Já třeba přemýšlím, kam bych chtěla jet. Najdu si obrázek, který se mi z místa líbí a to se to hned šetří :)
to je pro dnešek vše. Pokud máte nějaké otázky, nebo byste chtěli vědět více, nesouhlasili... dejte mi vědět do komentáře :)
krásný den Baru Rose
8 komentářů
Co se týče kina, doporučuji si pořídit MoviePass. Za cenu 1 vstupenky do kina získáš permici se kterou můžeš do kina chodit jak se ti zlíbí. :-) Takže ve finále opravdu nejde cena kin v ČR a USA srovnat, protože to tu v Česku máme sakra drahé :D
OdpovědětVymazatjé děkuji moc za radu. Přeci jen se zase něco nového dozvím. Jo kina máme v ČR drahé. Ale kamarádka zase má T-mobile a tam má každé úterý kino 1+1 zdarma nebo tak nějak. Takže se to nějak udělat dá. Jenom musíme objevit jak :D
VymazatTak ono neutratit celou výplatu najednou a plánovat si finance není problém výhradně au pairs. že ano. Mně by na tvém místě zůstalo skoro všechno. Utrácím především za potraviny a byt! :D Přijela bych pěkně bohatá...
OdpovědětVymazatTak to jsi šťastný člověk. Ale ono, když chce člověk cestovat, tak tady taky moc peněz nezbude. Letenka, ubytování, vstupy, jídlo :D Rychle ty penízky z účtů mizí.
VymazatJá bych neřekla, že ubytování je "většinou" $1800. V Bostonu se dá najít byt pro jednoho za $700 a taktéž se dá najít byt za $3000+. Je to hodně podle oblasti, velikosti, stavu bytu atd atd. My jsme za byt pro dva platili $800 v jedné části Bostonu a $1500 hned vedle. Je v tom hodně faktorů ...
OdpovědětVymazatmilá Blanko, děkuji ti za odpověď, ohledně ubytování jsem psala ze zkušeností mých přátel, kteří v Bostonu žijí/žili. děkuji ti za update. Já jsem Au Pair, takže žiji s rodinou, u kterých hlídám děti, tudíž nemám vlastní zkušenosti. Lidé se mě ohledně ubytování ptali, atak jsem si zjišťovala tuto informaci od přátel. Pokud jsi našla ubytování za 800 jsi šťastná žena.
VymazatVelice zajímavý článek. Hrozně ráda si přečtu osbní zkušenosti z Ameriky. Samotnou mě Amerika příliš neláká, prostě mi ta Amerika přijde hrozně složitá nebo ten život mi tam přijde složitý a hrozně uspěchaný.. Myslím si že Amerika vs. Česko se nedá moc srovnávat ale je dobré poukázat na ty rozdíly. Super článek.
OdpovědětVymazatTerezah-style
děkuji. Já jsem upřímně nic neočekávala, jen jsem dělala názory z toho, co říkali ostatní a jsme ráda, že teď ty názory můžu dělat já. Žiji přes rok v Bostonu a můžu ti říct, že máš pravdu. Život tu je složitější, platí se za všechno a hodně se tu pracuje. Lidé mají dovolenou v prvním roce 0týdnů a po roce práce 1 týden dovolené. No blázinec, ale mám to tu ráda :) splnila jsem si svůj americký sen
Vymazat